PROJEKT „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Po ukazaniu się informacji na stronie Fundacji Dbam o Mój Z@sięg z ochotą przystąpiliśmy do realizacji projektu „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!”, ponieważ cele przyświecające tej kampanii - przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci i wzmacnianie więzi rodzinnych - przyświecają również członkom społeczności Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

Zamówiliśmy przygotowane przez Fundację kartki pocztowe i rozdaliśmy je dzieciom, aby wspólnie ze swoimi rodzicami napisały świąteczne życzenia i wysłały je do bliższych i dalszych znajomych, wyrażając w ten sposób to, co do nich czują i podkreślając swoje przywiązanie i pamięć. Ważne było to, aby życzenia wysłano w sposób tradycyjny, z pominięciem mediów cyfrowych.

Zachęciliśmy też wychowanków przedszkola, uczniów klas I-III i rodziców do uczestnictwa w przeglądzie plastycznym, polegającym na wykonaniu kartki świątecznej wg własnego pomysłu. Maluchy z zapałem przygotowywały prace, dając upust swojej wyobraźni i kreatywności. Część kartek została wysłana na adres Fundacji, a inne powędrowały do weteranów wojennych w ramach projektu „Serce za odwagę” i do małych podopiecznych „Marzycielskiej Poczty”.

Kartki bożonarodzeniowe wykonywali też starsi uczniowie naszej szkoły. Członkowie Samorządu Uczniowskiego rozprowadzali je podczas przerw, a dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na zakup wymarzonych prezentów świątecznych dla najbardziej potrzebujących rodzin z okolicy.

Mamy nadzieję, że udział w projekcie sprawił, iż najmłodsi uczniowie dostrzegli różnicę pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie a wiadomością cyfrową - wygenerowaną często z gotowych wzorów, a dzięki zaangażowaniu rodziców, podtrzymana została więź, nawet z najdalszymi członkami rodzin.

Koordynator projektu - Małgorzata Jóźwiuk